Hot Kraj

100 najbogatszych Polaków 2016

Tygodnik „Wprost” po raz kolejny zaprezentował ranking 100 najbogatszych Polaków. To najstarszy ranking tego typu, sięgający jeszcze ostatnich lat PRL.

Na pierwszym miejscu znalazła się Dominika i Sebastian Kulczykowie z majątkiem wycenianym na 16,5 mld złotych.

Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem szacowanym na 10,9 mld złotych. Od podstaw stworzył on największy w Polsce holding medialno-telekomunikacyjny. Jego najbardziej wartościowym aktywem jest Cyfrowy Polsat wyceniany na ponad 14 mld złotych.

Trzecie miejsce zajął Michał Sołowow – 6,5 mld złotych. Największy majątek ma zgromadzony w akcjach chemicznego Synthosu oraz spółce Rovese zajmującej się produkcją ceramiki sanitarnej.

Na czwartym miejscu uplasował się Dariusz Miłek, założyciel i prezes obuwniczego giganta CCC. Jego dorobek szacuje około 5 mld złotych.

Piąte miejsce zajął Leszek Czarnecki z majątkiem wycenianym na 3,2 mld złotych. Jest właścicielem Getin Noble Banku, z którego usług korzysta ponad 2 mln klientów.

Szóste miejsce ma Antoni Ptak z dorobkiem na 3 mld złotych. To właściciel największego centrum handlu detalicznego w Europie. Na 200 tysięcy mkw. Ptak Fashion City pracuje 2,5 tysiąca polskich producentów, którzy zatrudniają niemal 80 tysięcy osób.

Natalia W.