Hot Świat

31 osób skazanych na śmierć po zabójstwie prokuratora generalnego

Kara śmierci dla 31 osób za udział w zabójstwie prokuratora generalnego Egiptu Hiszama Barakata, najwyższego urzędnika państwowego, który w ostatnich latach został zabity w tym kraju.

 

Prokurator Barakat zginął wskutek zamachu bombowego w Kairze. O atak władze oskarżyły Bractwo Muzułmańskie oraz radykalną palestyńską organizację Hamas. Obie te organizacje zarzuty odpierają. W dniu ataku do jego przeprowadzenia przyznała się w internecie mało znana grupa, Ludowy Ruch Oporu Gizy.

 

 

W grudniu 2013 roku rząd Egiptu oficjalnie uznał Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną. Broniąca praw człowieka Human Rights Watch nazwała wówczas ten ruch „decyzją polityczną”, której wyłącznym celem była „chęć rozbicia znaczącego ruchu opozycyjnego”.

 

Obecne władze Egiptu są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represjonowania przeciwników politycznych.

 

Bractwo Muzułmańskie jest największą organizacją islamską w świecie arabskim. Powstało w 1928 roku w Egipcie. Od początku swego istnienia sprzeciwia się świeckim tendencjom w krajach muzułmańskich, odrzuca wpływy zachodnie oraz żąda powrotu do zasad Koranu i szariatu. 

 

Źródło: PAP

Fot: interia.pl

MB

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.