Aktualności Hot Kraj Świat

Pomnik smoleński w MIEJSCU KATASTROFY MOŻE NIE POWSTAĆ! Winna POLSKA – tak tłumaczą się Rosjanie!

Budowa pomnika smoleńskiego w miejscu katastrofy pod dużym znakiem zapytania. Rosja twierdzi, że pomnika nie chcą Polacy!

 

Ambasador Rosji w rozmowie z RMF FM stwierdził, że to Polska nie wraca do rozmów o wspólnym pomniku i to od przeszło dwóch lat. Od 2013 roku to Rosja podważa wyniki konkursu, w którym zadecydowano, jak będzie wyglądać pomnik. Akceptacja przez rosyjskie ministerstwo kultury oraz spotkanie władz obu państw w 2015 roku, jak widać nie dało efektów. Prace polsko-rosyjskiej grupy ekspertów w tej sprawie zostały zawieszone. 

Polski resort utrzymuje jednak, że Polska nadal czeka na pomnik.

[ZOBACZ: Wzruszająca reakcja 9-letniego syna JOANNY RACEWICZ po odsłonięciu pomnika, zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej, ojca (FOTO)]

RMF zamieszcza nawet oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tej sprawie: 

Realizując decyzję wyrażoną przez Prezydentów Polski i Rosji, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury Rosji podjęło konkretne działania związane z opracowaniem założeń, a następnie przeprowadzeniem międzynarodowego konkursu na projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia.

W konkursie rozstrzygniętym 30 marca 2012 r. zwyciężył – zgodny z regulaminem – projekt autorstwa A. Sołygi, D. Śmiechowskiego i D. Komorka. Należy w tym miejscu przypomnieć, że decyzja jurorów była jednomyślna, a projekt zaakceptowało rosyjskie Ministerstwo Kultury, które do prac w jury konkursowym delegowało swoich przedstawicieli.

Proces poddawania w wątpliwość wyników międzynarodowego konkursu rozpoczął się w 2013 r. i prace polsko-rosyjskiej grupy ekspertów nad tym projektem praktycznie ustały. Trzecie spotkanie polskich i rosyjskich ekspertów, które miało miejsce w kwietniu 2015 r. w Moskwie, nie przyniosło postępu w negocjacjach. Deklarowana przez stronę rosyjską wola realizacji projektu budowy pomnika nie znajduje niestety potwierdzenia w działaniach, dlatego należy liczyć się z tym, że realizacja projektu może znacznie odsunąć się w czasie.

Strona polska podtrzymuje wolę upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. i stoi na stanowisku, że podjęte na najwyższym szczeblu międzynarodowe zobowiązania powinny mieć charakter obowiązujący i powinny zostać zrealizowane.

ZOBACZ: Sensacyjne odkrycie ws. KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ! NOWE FAKTY! Niezbite dowody!

źródło:  RMF

fot.: screen youtube

kg


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.