Hot Świat

600 000 000 EURO DLA UKRAINY!

UE odblokowała 600 mln euro wsparcia dla Ukrainy! Takiej pomocy jeszcze nie było!

Komisja Europejska odblokowała na tel cel aż 600 mln euro unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Jest decyzja, choć Kijów nie spełnił jeszcze ostatniego warunku pomocy.Według komisji kraj potrzebuje pomocy finansowej na realizację reform i poprawę obecnej, niekorzystnej, sytuacji budżetowej.  Program wydatków dotyczy m.in. zniesienia przez Kijów zakazu eksportu drewna. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do parlamentu Ukrainy, co KE uznała za wystarczającą przesłankę, by odblokować pożyczkę.

 

„Komisja oczekuje, że ustawa w sprawie zakazu eksportu drewna, wniesiona do parlamentu, zostanie przyjęta bez zbędnej zwłoki” – oświadczyła w czwartek Bruksela. Komisja Europejska pozytywnie ocenia zobowiązania Ukrainy wobec Unii. Dotyczyły one głównie zaostrzenia walki z korupcją, większej przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi, modernizacji administracji, postępu w reformach sektora energii i finansów, poprawy warunków dla biznesu oraz wzmocnienia systemu zabezpieczeń socjalnych.

 

Wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział: „Ukraina wykonała godną uwagi pracę, stabilizując i reformując swoją gospodarkę, pomimo trwającego na jej terytorium konfliktu zbrojnego. Chcemy podtrzymać tę pozytywną tendencję”.

 

Makrofinansowe wsparcie ma trafić do Ukrainy na przełomie marca i kwietnia, UE pozyska fundusze z rynków kapitałowych. Ustalono również, że Ukraina może korzystać z niskooprocentowanych pożyczek w ramach unijnego programu pomocy makrofinansowej (MFA) przez 2,5 roku. Warto wspomnieć, że jest to największy program pomocy przyznany przez UE państwu trzeciemu. Według KE od 2014 roku Ukraina otrzymała w ramach MFA 2,81 mld euro, wliczając odblokowane w czwartek środki. 

 

źródło: PAP

fot.: pixabay

 


3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.