Hot Kraj

Andrzej Duda nie weźmie udziału w obchodach 4 czerwca. „Wybory, które do końca demokratyczne nie były”

Andrzej Duda nie weźmie udziału w obchodach 4 czerwca. W 1989 roku, tego dnia, w naszym kraju odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory.

O tym, że prezydent nie pojawi się na obchodach poinformował na antenie Radia ZET Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Andrzeja Dudy. Świętowanie wyborów, które do końca demokratyczne nie były, które były wynikiem nie do końca uczciwego porozumienia. Pamiętam tamte wybory i radość, ale w miarę upływu lat ta radość trochę upadła, bo dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy – powiedział i dodał, że komunistyczne elity mocno zakorzeniły się w wolnej Polsce, w związku z czym uroczyste świętowanie 4 czerwca jest kontrowersyjne.

W dniu obchodów rocznicy częściowo wolnych wyborów, które hucznie świętować zamierza Komitet Obrony Demokracji, prezydent Andrzeja Duda będzie przebywał z wizytą we Włoszech.

Wybory w 1989 roku odbyły się w dwóch dniach: 4 i 18 czerwca. Nazywane były „wyborami kontraktowymi”, ponieważ jeszcze przed rozpoczęciem głosowania wiadomo było, że opozycja nie ma szans na pokonanie PZPR. Wówczas zdobyła ona 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie. Była to maksymalna liczba parlamentarzystów, którą na podstawie ustaleń z komunistyczną władzą mogła wprowadzić do obydwu izb.

źródło: radiozet.pl, wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/Michał Józefaciuk

DZ