Berkowicz: Opozycji nie zależy na rozwiązaniu konfliktu

Na spotkaniu liderów partii zorganizowanym przez Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu z PiS, partię KORWiN reprezentował Konrad Berkowicz, członek zarządu partii KORWiN, który uważa, że opozycji nie zależy na rozwiązaniu konfliktu w państwie. 
Berkowicz mówił między innymi o tym, że w Polsce funkcjonują dwa porządki prawne: PiS-u i KOD-u. Skomentował także samo spotkanie liderów partii, na które nie przyszli zaproszeni politycy PO i Nowoczesnej.

— Poza PSL-em, niestety, opozycja na spotkaniu się nie pojawiła. Szkoda, bo zaproponowane przez nas rozwiązanie prawne konfliktu wymaga większości konstytucyjnej. Najwyraźniej żadnej ze stron konfliktu na zażegnaniu kryzysu konstytucyjnego nie zależy – powiedział Konrad Berkowicz. — Po rozmowie z premierem Kaczyńskim mam wrażenie, że raczej zależy mu na zachowaniu pozycji siły, a KOD-owa opozycja buduje się na kryzysie i też na jego zakończeniu jej nie zależy. W efekcie w Polsce zaczynają funkcjonować dwa porządki prawne. Trybunał nie uznaje ustaw rządu, a rząd orzeczeń Trybunału. Jest państwo PiS-u i państwo KOD-u. Nie ma państwa prawa. To bardzo niebezpieczne – gdy powstanie ustawa, która naruszy interesy jakiejś grupy społecznej i Trybunał uzna ją za niekonstytucyjną, to urzędnicy będą egzekwować ustawę – a sądy orzekać zgodnie z Trybunałem. Po której stronie stanie obywatel, któremu jeden z porządków prawnych naruszy interesy? To grozi nawet wojną domową! – dodał.

Pismo z propozycją rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego złożył u marszałka Kuchcińskiego Przemysław Wipler, wiceprezes partii KORWiN, 20 kwietnia. Zakłada ono osiągnięcie kompromisu.

Zobacz także: Spot „KORWiN dla bezpieczeństwa”

Natalia W.