Kraj

Ceny żywności najniższe od 7 lat. Wysokie PKB

PiS ma wyraźne szczęście do gospodarki. Obecnie notowany jest najniższe od 7 lat, czyli od pierwszego roku rządów PO. Notowany jest także wysoki wzrost gospodarczy.

Ceny żywności w styczniu były wyższe od tych z przed roku o zaledwie 0,1%. Wiele miesięcy odnotowywano zaś deflację, czyli spadek cen. Ma to związek m.in. z ogromnymi spadkami cen ropy naftowej na światowych rynkach. opa naftowa tanieje niemal nieprzerwanie od połowy 2014 roku. Jej cena w tym czasie spadła z około 100 dolarów za baryłkę do ok. 30 dolarów.

Jakub Olipra, ekonomista banku Crédit Agricole przewiduje, że w IV kwartale nastąpi wzrost inflacji do ok. 1,5 proc. pod koniec roku. Niemniej jednak ceny żywności pozostaną niskie. Tanieć będą owoce i warzywa, zdrożeje zaś cukier, mięso i nabiał.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale 2015 r. o 3,9 % – poinformował zaś Główny Urząd Statystyczny. W III kwartale 2015 r. również zanotowano wzrost – na poziomie 3,5%. W IV kwartale 2015 r. PKB wyrównany sezonowo (…) był wyższy niż przed rokiem o 3,6% – czytamy w komunikacie prasowym. Dynamika zmian polskiego PKB jest znacznie wyższa niż średnia dla krajów strefy euro (2,5 %) – wynika z danych Banku Światowego.

Źródło: gazeta.pl/mpolska24.pl