Hot

Cisza wyborcza 2019: jakie kary grożą za jej naruszenie?

Już tylko godziny dzielą nas od wyborów parlamentarnych 2019. Kampania wyborcza potrwa dziś do północy, później rozpocznie się cisza wyborcza. Co to oznacza?

Przez ostatnie miesiące politycy wszystkich opcji czynili starania, aby przekonać do siebie Polaków. Kampania wyborcza dobiega końca, a kandydaci jeszcze tylko dziś do północy mogą zabiegać o głosy obywateli. Po godzinie 24 rozpocznie się cisza wyborcza. Co to oznacza i do kiedy będzie obowiązywać?

Cisza wyborcza ogłaszana jest na 24 godziny przed dniem wyborów i obowiązuje do momentu zakończenia głosowania. W tym czasie niedozwolona jest agitacja wyborcza. Rozumie się przez to bezwzględny zakaz publicznego nawoływania i zachęcania do oddania głosu w określony sposób. Niedopuszczalne jest zatem organizowanie manifestacji i zgromadzeń, wygłaszanie przemówień, a także rozpowszechnianie jakichkolwiek materiałów wyborczych, w tym także w internecie. W żadnym wypadku nie wolno również upubliczniać sondaży wyborczych.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grożą kary w wysokości od 50 do 5000 zł. Wyjątek stanowi prezentowanie sondaży. W tym przypadku nieprzestrzeganie prawa może zakończyć się grzywną zdecydowanie wyższą, bo w wysokości od 500 tysięcy do nawet 1 mln złotych.

Przypomnijmy. Wybory parlamentarne odbędą się już w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze w całym kraju czynne będą od godziny 7 do 21. W wyniku głosowania wyłonionych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. Nowo wybrani parlamentarzyści zostaną powołani na czteroletnią kadencję.

 

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.