Kraj

Dla Szydło program 500 plus to zastrzyk dla gospodarki

W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie z wojewodami i prezydentami miast na temat stanu przygotowań samorządów do startu programu.

Uczestniczyli w nim m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Pieniądze z programu 500 plus to zastrzyk dla gospodarki uważa Beata Szydło. Apelowała do władz samorządowych aby szybko i sprawnie wprowadzali ten program w życie.

„Powinniśmy sobie powiedzieć, że damy radę, że program zostanie wprowadzony bez problemu, że zrobimy wszystko, żeby dotarł do tych, którzy czekają dzisiaj na ten program – do polskich rodzin, do polskich rodziców, do polskich dzieci. Zróbmy wszystko, żeby sprawnie organizacyjnie, bez zbędnej zwłoki urzędniczej i administracyjnej, ten program mógł być realizowany”- powiedziała premier.

„Służymy państwu wsparciem organizacyjnym, informacyjnym, są tutaj razem z nami na spotkaniu państwo wojewodowie, którzy będą do waszej dyspozycji, będą was wspierali, będą prowadzili również akcję informacyjną. Są zawsze gotowi państwu pomóc, jeżeli gdzieś, w jakimś samorządzie pojawi się problem”- stwierdziła Szydło.

„To bardzo ważny program i realne wsparcie dla polskich rodzin. Naszym zadaniem – administracji rządowej, samorządowej – jest spowodowanie, żeby ten program funkcjonował”- zadeklarował Błaszczak. „Jeżeli wsłuchacie się państwo w głosy ludzi, którzy wypowiadają się na ten temat, (…) takich zwykłych Polaków, którzy mówią o swoich oczekiwaniach związanych z tym programem, to bardzo często oni podkreślają, że dla nich to będzie zupełnie inny wymiar życia”- podkreśliła premier.

„Te pieniądze będą wydawane nie na dobra luksusowe, ale na dobra podstawowe. Szczególnie dla średnich i mniejszych miejscowości i gmin jest to niewątpliwie czynnik prorozwojowy, ale najważniejsze jest to, że ten program ma charakter demograficzny”- komentował Błaszczak.

Program Rodzina 500 plus ma ruszyć już od kwietnia. Rząd wypłaci rodzinom (których dochód nie przekracza 800 zł na os. Miesięcznie) świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym jeśli dochód nie przekroczy 1200zł.

pw

Źródło: www.pap.pl