ksiądz

Duchowni i nowe prawo ws. PEDOFILII

Dziś światło dzienne ukazuje coraz większą liczbę, popełnianych przez duchownych, wykroczeń na tle seksualnym – ofiary zaczynają mówić, Watykan się broni, a prawnicy przygotowali nową regulację. 

 
Konferencja Episkopatu Polski przynosi nowe regulacje prawne w sprawie seksualnego wykorzystywania przez duchownych. Kościół przestaje się bronić, a zaczyna działać. Od tej pory zgodnie z nowymi wytycznymi wszyscy przełożeni zakonni oraz biskupi mają obowiązek powiadomienia odpowiednich organów o każdym incydencie seksualnego wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Rozwiązanie słuszne, ale czy nie powinno być ono normą wśród duchownych, którzy przecież mówią nam, jak mamy żyć?
 
 
Nowe wytyczne Episkopatu w sprawie pedofilii wchodzą w życie od 13 lipca 2017 roku i mają wymiar nowelizacji prawnej kodeksu karnego. Zmiany te mają pokazać przede wszystkim priorytet Kościoła, jakim jest życie w prawdzie oraz ochrona dzieci i osób wykorzystywanych.
 
 
Kościół katolicki podkreśla, że jest jedynym kościołem, który opracował tego typu regulację w sprawie pedofilii. Można, by było pomyśleć, że księża i duchowni wybierający drogę razem z Bogiem, nie potrzebują już prawnych wytycznych, by informować o tego typu zdarzeniach i co ważne nie dopuszczać do tego typu incydentów.
 
źródło: onet 
 fot: pixabay
MB