Hot Świat

Europol ostrzega przed islamistami

Europejski Urząd Policji ostrzega, że rośnie zagrożenie zamachami terrorystycznymi na Starym Kontynencie.

Według Europolu będzie to skutek tego, że dżihadyści z Państwa Islamskiego „będą kłaść większy nacisk” na ataki zagranicą. Dlatego też, Europol nie przewiduje, aby w najbliższym czasie zagrożenie terrorystyczne w Europie miało ulec zmniejszeniu.

W raporcie unijnej agencji policyjnej napisano też, że tylko w 2015 roku w wyniku zamachów terrorystycznych w Europie zginęło 151 osób, a 360 zostało rannych. Dla porównania w całym 2014 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej w wyniku aktów terroru zginęły tylko 4 osoby.

Poza tym, Europol podał, że w 2015 roku tylko w sześciu państwach członkowskich (Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech) ekstremiści zaplanowali aż 211 zamachów, z których część przeprowadzono, a inne albo się nie powiodły lub zostały udaremnione. W 2014 roku takich planów było o 10 mniej a w 2013 roku o prawie 60 mniej.

Jednoześnie, Europol wskazał, że w 2015 roku w całej Unii Europejskiej za terroryzm aresztowano 1077 osób. Zdecydowanie najwięcej aresztowań było we Francji, bo aż 424.

 

Natalia W.