Fortuna dla uchodźców z Syrii

Komisja Europejska przekaże aż 1,4 miliarda euro dla uchodźców z Syrii, którzy przebywają w Turcji.

Pieniądze te mają trafić na takie potrzeby, jak edukacja i ochrona zdrowia. Sfinansowane zostaną też projekty dotyczące rozwijania infrastruktury miejskiej i społecznej, a także pomocy socjalnej i materialnej w dziesięciu prowincjach Turcji. Do tej pory Unia Europejska zdążyła przekazać już 740 milionów euro na wsparcie uchodźców w Turcji. Teraz kwota ta wzrośnie do 2,14 miliarda euro. Zgodnie ze zobowiązaniami Brukseli, Turcja powinna otrzymać od Unii na pomoc uchodźcom w sumie 3 miliardy euro. Kwota ta zostanie osiągnięta z kolejnymi wypłatami, które powinny zostać przekazane Turkom w 2017 roku.

Te doniesienia nie godzą się z ostatnim wystąpieniem tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD powiedział, że dotychczas Unia Europejska z obiecanych 3 miliardów euro przekazała Turcji zaledwie… 2 miliony euro. Komisja Europejska twierdzi natomiast, że Bruksela w pełni wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych w sprawie obsługi uchodźców w Turcji.

Zgodnie z marcowym porozumieniem Brukseli z Ankarą władze Turcji za odpowiednią zapłatą od UE zgodziły się między innymi na przyjmowanie z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do Grecji. Z drugiej strony kraje unijne mają na zasadzie dobrowolności przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z Turcji.

 

 

BR