G20: Brexit byłby szokiem dla globalnej ekonomii

Ministrowie finansów państw o najlepiej działających gospodarkach ostrzegają przed globalnym finansowych „szokiem”, który wywołałoby opuszczenie UE przez Wielką Brytanię.

Ministrowie wyrazili swoje zaniepokojenie w oświadczeniu, spisanym podczas spotkania grupy G20 w Chinach. Kanclerz George Osborne stwierdził, że referendum jest „śmiertelnie poważną sprawą”. Odmienna jest jednak opinia Nigela Farage’a z UKIP-u. Powiedział on, iż „nie jest zaskoczony, że silne rządy jednoczą się, aby wesprzeć Davida Camerona w walce przeciwko Brexitowi”. „Wielkie banki, wielki biznes, wielkie rządy głaszczą się wzajemnie po głowach, nie sądzę, aby to wpłynęło na głosujących w referendum” – oznajmił Farage.

Wszyscy liderzy, obecni na szczycie G20 zgodzili się co do tego, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE byłoby niezwykle szkodliwe dla światowej gospodarki. Stanowisko to jednak nie było niespodzianką. Już w zeszłym roku prezydent Chin, które były gospodarzem tegorocznego szczytu, powiedział jasno, że chce, aby Wielka Brytania pozostała w Unii.

MM

źródło: bbc.com