Hot Kraj

Gadowski: Polska pożycza Stanom Zjednoczonym 40 mld dolarów!

Dziennikarz Witold Gadowski w swoim komentarzu tygodnia na YouTube powiedział, że polskie władze pożyczają amerykańskiemu rządowi corocznie dziesiątki miliardów dolarów.

— Otóż co roku pożyczamy my Stanom Zjednoczonym 40 miliardów, w zeszłym roku 30 miliardów dolarów. Co roku tak, tak. Nie przecierajcie państwo uszu, bo to jest prawda. 30 do 40 miliardów dolarów pożyczamy na finansowanie deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych – stwierdził Gadowski. – Oprocentowanie tej pożyczki to 1,85 procent w skali roku. (…) jeżeli w drugą stronę pożyczamy od Stanów Zjednoczonych, to płacimy za to 3,06 procent, a więc cały czas robimy wspaniały interes. Drogo kupić, tanio sprzedać – podsumował ironicznie.

Dziennikarz zaznaczył, że informacje te potwierdzają ekonomiści, ale z niewiadomego powodu milczą w tej sprawie.

— My pożyczamy bogatym Stanom Zjednoczonym kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie – podkreślił Gadowski, przypominając jednocześnie ostatnie wystąpienie kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiedziała, że nie zamierza spłacać amerykańskich długów, a za każdego pożyczonego dolara może zapłacić co najwyżej dwa pensy (miał na myśli chyba 2 centy).

BR