Hot Świat

Jadła 2 JAJKA dziennie i CIASTKA! Dożyła…

 

W wieku 117 lat zmarła w sobotę w Verbanii na północy Włoch najstarsza osoba na świecie, Emma Morano. Była, jak podkreślają włoskie media, ostatnim żyjącym świadkiem XIX wieku.

 

Emma Morano urodziła się 29 listopada 1899 roku w miejscowości Civiasco koło Vercelli w Piemoncie. Mieszkała na obrzeżach Verbanii, nad jeziorem Maggiore.

 

W listopadzie ub. roku w mieście tym odbyły się huczne urodziny najstarszej kobiety na świecie. Dedykowano jej spektakl wystawiony w tamtejszym teatrze, w którym przypomniano trzy stulecia, na które przypadło jej życie. Odkąd się urodziła, Włochami rządziło trzech królów i 12 prezydentów, a w Watykanie panowało 11 papieży.

 

Emma Morano stosowała specyficzną dietę: dwa surowe jajka dziennie i ciastka. To dlatego, że nie mam zębów – przyznała, a przyczyny długowieczności uzasadniała następująco:

 

„Bycie singlem i chodzenie wcześnie spać.”

 

Burmistrz Verbanii Silvia Marchionini na wiadomość o śmierci Emmy Morano powiedziała włoskiej agencji Agi:

 

„Miała nadzwyczajne życie, a my będziemy zawsze pamiętać jej siłę, z jaką szła naprzód, jej postawę, z jaką podchodziła do przeciwności losu (…) Nie zapominajmy, że ponad 70 lat temu rozstała się z agresywnym mężem” – dodała burmistrz miasta.

 

ms, źródło: pap, independent, fot. pap


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.