Hot Kraj

Katastrofa smoleńska: NOWE ustalenia, KOLEJNE działania i ekshumacje

Podstawą nowych zarzutów dla dwóch kontrolerów z wieży kontroli lotów i trzeciej osoby – Nikołaja K., jest między innymi nowa opinia z zakresu fonoskopii, dotycząca wypowiedzi pracowników wieży. Szef zespołu prokuratorów wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej Marek Kuczyński informuje, że prokuratorzy zwrócili się do strony rosyjskiej o pomoc prawną w zakresie „przedstawienia podejrzanym zarzutów oraz przesłuchanie ich w takim charakterze”.

 

Prowadzący śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej planują stworzyć wirtualną mapę miejsca katastrofy w oparciu o dokumenty procesowe. Kuczyński poinformował, że zamiarem zespołu śledczych jest także wyjazd do Rosji i skatalogowanie wszystkich fragmentów wraku, które tam się znajdują.

 

W sprawie katastrofy smoleńskiej będzie nowa, kompleksowa opinia biegłych z zakresu lotnictwa, powstanie z udziałem ekspertów zagranicznych – poinformował w poniedziałek prokurator Krzysztof Schwartz. „Całość materiałów zebranych w śledztwie pozwoli zrekonstruować przebieg zdarzenia”.

 

Pierwsze ślady do badań zostaną przekazane zagranicznym laboratoriom w maju, kolejne będą przekazywane sukcesywnie, to są skomplikowane procedury. Jak podkreślił, umiędzynarodowienie badań jest spowodowane wątpliwościami co do wcześniejszej opinii wydanej dla ówczesnej prokuratury wojskowej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

 

Do końca 2017 r. prokuratura planuje jeszcze 40 ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, na 2018 r. – 28 kolejnych, które mają się zakończyć do połowy roku – zapowiedział prokurator Marek Kuczyński.

 

Mówił też, że wyniki dotychczasowych badań potwierdziły, że decyzja prokuratury o przeprowadzeniu ekshumacji i sekcji zwłok była zasadna.

„W tej chwili oczekujemy na pierwsze opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej w odniesienie do tych sekcji, które prowadzone były na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku.”

 

Kuczyński podkreślał, że ekshumacje są prowadzone z największym poszanowaniem dla ofiar katastrofy i ich rodzin. Podczas obecnych ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, w 5 trumnach znaleziono fragmenty ciał innych osób.

 

Prokurator Schwartz poinformował, że oprócz głównego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, prowadzonych jest siedem innych postępowań związanych z tą sprawą. Wszystkie śledztwa prowadzone są w sprawie, w żadnym z nich nikomu nie przedstawiono zarzutów.

 

Na podst. PAP


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.