Hot Kraj

Kombatanci bojkotują prezydenta Dudę

Pięcioro kombatantów zdecydowało zbojkotować spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, które jest organizowane z okazji zbliżającej się rocznicy Powstania Warszawskiego. 

Powstańcy napisali list otwarty, w którym piszą, że czują się zlekceważeni przez prezydenta Dudę oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Chodzi im o zmianę treści apelu poległych. W tym roku zamiast odczytywania nazwisk powstańców, znajdą się tam też nazwiska prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W efekcie, zamiast „apelu poległych” odczytany zostanie „apel pamięci”. Zdaniem powstańców „nie było żadnego rzeczowego powodu uzasadniającego zmiany jego treści i dopisywania nowych nazwisk”.

 „Pan Prezydent, który dużo mówi o patriotyzmie, mógł powstrzymać te poczynania, a ponieważ tego nie uczynił, nie chcemy wysłuchiwać jego wielkich słów bez pokrycia. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy”  – napisali urażeni kombatanci.
 Pod listem otwartym podpisali się Anna Jakubowska (“ Paulinka”), Wojciech Świątkowski (“Korczak”), Wanda Traczyk-Stawska (“Pączek”), Krystyna Zachwatowicz-Wajda (“Czyżyk”) oraz Andrzej Wiczyński (“Antek”).

Natalia W.