Kraj

Komisja Wenecka nadal wizytuje

Trwa drugi dzień kontroli Komisji Weneckiej w Warszawie. Dziś wczesnym południem odbyło się spotkanie jej przedstawicieli z ministrem Zbigniewem Ziobro.

Sebastian Kaleta, rzecznik resortu sprawiedliwości, informuje, że w spotkaniu uczestniczyli także Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł. Wcześniej odbyło się spotkanie Komisji Weneckiej z Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich. „Rozmawialiśmy konkretnie na temat tego, co jest przedmiotem zastanowienia i mandatu Komisji, która ocenia ustawę o Trybunale Konstytucyjnym”- komentował Bodnar.

Adam Bodnar informował, że delegacja Komisji domagała się doprecyzowania niektórych kwestii, które były poruszane we wniosku RPO do Trybunału Konstytucyjnego. Toteż czuł się zobowiązany wyjaśnić, że „nie powinno być wymogu 2/3 większości do podejmowania decyzji, ponieważ jest to wymóg niezgodny z konstytucją, konstytucja przewiduje zwyczajną większość; to może utrudniać Trybunałowi podejmowanie decyzji”. Ponadto, jeśli chodzi o zwiększenie składu sędziów, którzy są potrzebni do orzekania, to: „starałem się podkreślić, że ma to bardzo konkretny wpływ na działania TK, może doprowadzić do przedłużenia postępowania, będzie miało także konkretny wpływ na sprawy, które już teraz są zawisłe przed Trybunałem”- argumentuje.

Następnym punktem wizyty KW był Trybunał Konstytucyjny.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, przybyła do Polski z dwudniową wizytą na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Sam szef resortu zaznaczał, że jeśli Komisja Wenecka będzie mieć jakieś zastrzeżenia odnośnie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym to polski rząd zapewne weźmie je pod uwagę.

PW

Źródło: www.pap.pl