KONIEC ŻARTÓW! Niemcy kolejnym krajem, który chce opuścić strefę euro i nie tylko… Co na to MERKEL?

Antyimigracyjna i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) uchwaliła w niedzielę na zjeździe program wyborczy, wymierzony przeciwko imigracji i postulujący odejście Niemiec od wspólnej waluty europejskiej.

AfD podkreśla, że chce położyć kres „niekontrolowanej masowej migracji” do Niemiec. Twierdzi też, że integracja jest obowiązkiem imigrantów – to oni muszą się „dostosować”. Według tej partii, która liczy na zdobycie po raz pierwszy w swojej historii mandatów do Bundestagu, ustabilizowanie systemów socjalnych jest możliwe tylko pod warunkiem, że „nasze ograniczone środki nie będą kierowane na nieodpowiedzialną politykę imigracyjną”.

Według AfD Niemcy powinny opuścić strefę euro. Partia ta chce przywrócenia niemieckiej marki i podkreśla, że trzeba poczynić ku temu stosowne przygotowania. AfD akcentuje, że należy podjąć działania, dzięki którym w Niemczech będzie się rodziło więcej dzieci. Zapowiada zwiększenie wsparcia dla rodzin.

Na sobotnio-niedzielnym zjeździe, zwołanym na miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, wybrano dwie osoby, które będą liderami na listach wyborczych – wiceprzewodniczącego partii Alexandra Gaulanda oraz liderkę AfD w Nadrenii Północnej-Westfalii Alice Weidel. Szefowa AfD Frauke Petry nieoczekiwanie zrezygnowała z ubiegania się o funkcję wyborczej jedynki.

AfD powstała cztery lata temu jako liberalne ugrupowanie zrzeszające przeciwników euro. W związku z rosnącą falą uchodźców napływających do Niemiec w 2015 roku partia rzuciła hasło zamknięcia granic dla imigrantów z krajów islamskich, co przyniosło jej skokowy wzrost poparcia.

Źródło PAP

MM