Hot Świat

Kontrola, uznawana za łamanie praw człowieka i wolności wypowiedzi to MECHANIZMY ANTYTERRORYSTYCZNE!

„Zachód, który krytykuje chińskie mechanizmy antyterrorystyczne w cyberprzestrzeni, uznając je za łamanie praw człowieka i wolności wypowiedzi, powinien zdać sobie sprawę, że monitoring i kontrola internetu są skuteczne”

 

Dla jednych prawa człowieka, dla drugich walka z terroryzmem. Według chińskiego eksperta Chu Yin Europa powinna zacieśnić kontrolę nad internetem, by przeciwdziałać terroryzmowi. Chiński tabloid tabloid „Global Times” odniósł się do apelu brytyjskiej premier Theresy May o wprowadzenie regulacji w sieci po sobotnim zamachu w Londynie.

 

„Zachód, który krytykuje chińskie mechanizmy antyterrorystyczne w cyberprzestrzeni, uznając je za łamanie praw człowieka i wolności wypowiedzi, powinien zdać sobie sprawę, że monitoring i kontrola internetu są skuteczne” – ocenił chiński ekspert Chu Yin na łamach gazety. Warto wspomnieć, że jest on uznawany za tubę propagandową rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

 

„Europa naprawdę powinna zastanowić się nad reformami mechanizmów i polityki antyterrorystycznej, gdyż stare metody nie są już w stanie skutecznie chronić jej mieszkańców” – powiedział Chu, który wykłada na chińskim uniwersytecie stosunków międzynarodowych.

 

Internet jest w Chinach pod ścisłym nadzorem władz, a niepożądane treści, w tym treści niewygodne dla rządzącej partii, są cenzurowane. Zablokowane są też niektóre zagraniczne serwisy internetowe, w tym Google, Facebook, Twitter, YouTube i strony części zachodnich mediów.

 

Przypomnijmy zatem słowa brytyjskiej premier – „Musimy pracować z sojuszniczymi demokratycznymi rządami, by osiągnąć międzynarodowe porozumienia regulujące cyberprzestrzeń, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ekstremizmu i planowaniu terroryzmu”. Theresa May zarzuciła „dużym firmom świadczącym usługi internetowe”, że nie robią dość, by powstrzymać szerzenie ekstremizmu w sieci.

 

Administracja prezydenta Xi Jinpinga od kilku lat konsekwentnie zacieśnia kontrolę nad siecią, wprowadzając nowe obostrzenia i poszerzając zakres uprawnień służb nadzoru. Chińskie władze twierdzą, że środki te służą ochronie przed zagrożeniem terrorystycznym, m.in. ze strony muzułmańskich separatystów ujgurskich.

 

 

Według opisanego przez lokalną prasę raportu Chińskiej Akademii Nauk Społecznych dzięki zaostrzonym środkom bezpieczeństwa w 2016 roku spadła w Chinach liczba ataków organizowanych przez „komórki terrorystyczne”. W raporcie nie podano jednak liczby ataków.

 

źródła: PAP

fot.: waznesprawy

KG

 

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.