Kraj

Minister Ziobro szykuje prokratorów na lekarzy

Rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w prokuraturach regionalnych w całym kraju utworzone zostaną działy do spraw błędów medycznych.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl, pierwsza taka jednostka funkcjonuje już w Katowicach. Będzie w niej pracowało kilku prokuratorów, którzy zajmować się będą wyłącznie sprawami błędów medycznych, zakończonych śmiercią pacjentów. Podobne jednostki powstaną we wszystkich prokuraturach regionalnych.

Doktor Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, jest zaniepokojony pomysłem prokuratury. Zdaniem prezesa NIL-u, zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego, a stworzenie w prokuraturze specjalnej komórki do tropienia błędów medycznych podważy to zaufanie.

Przeciwnego zdania jest Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Krajowej.

— Przeanalizowaliśmy prowadzone w prokuraturach sprawy dotyczące podejrzenia popełnienia błędów lekarskich. I okazało się, że w 60 proc. z nich stwierdzono większe lub mniejsze niedociągnięcia. Niektóre z nich miały wpływ na rozstrzygnięcie, niektóre decyzje zostały podjęte przedwcześnie – powiedział Maciej Kujawski.

Nie ma się co dziwić, że lekarzy broni dr Hamankiewicz. Zapewnie wiele takich spraw jest „zamiecionych pod dywan”. A każdy lekarz powinien poczuwać się do odpowiedzialności karnej za popełnienie błędu medycznego.

Katarzyna B.