Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Zobacz komentarze polityków!

Informacja o Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk to dziś zdecydowanie temat numer jeden. Sukces polskiej pisarki skomentowali politycy.

 

Gratulacje za pośrednictwem Twittera złożyło wielu czołowych polskich polityków. Wśród nich m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przypomnijmy. Akademia Szwedzka wyróżniła Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Poniżej przedstawiamy komentarze wybranych polityków.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda: Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!

Premier Mateusz Morawiecki: Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla! Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk: Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał, od początku do końca.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński: Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna: Ogromne gratulacje dla Olgi Tokarczuk. Pierwszy literacki NOBEL na Dolnym Śląsku. Brawo!

 

Fot. facebook/Donald Tusk