Hot Świat

NIEBYWAŁE ODSZKODOWANIE dla rodziny zabitego przez policję 32-latka!

Zapadła decyzja w sprawie wysokości odszkodowania dla zabitego przez policję 32 -latka. Suma przerosła nawet te najśmielsze oczekiwania. 

 

Wzruszające video, w którym kobieta opłakuje zabitego przez policję 32 -latka, obiegło cały świat. Philando Castile’a, w lipcu ubiegłego roku został zastrzelony w USA przez policjanta, teraz jego rodzina otrzyma odszkodowanie w wysokości 2 995 000 dolarów. 

 

W ramach pozasądowego porozumienia z władzami miasta rodzina w zamian za odszkodowanie zdecydowała się zrezygnować z dalszego, potencjalnie długoletniego postępowania sądowego. Część pieniędzy z odszkodowania ma posłużyć powołaniu Fundacji Pomocy im. Philando Castile’a. Jej zadaniem będzie pomoc ofiarom przemocy z użyciem broni palnej i ofiarom przemocy policji. Odszkodowanie zostanie wypłacone w ramach posiadanego przez miasto ubezpieczenia, a nie z pieniędzy podatników.

 

Do tragedii doszło, kiedy samochód prowadzony przez 32-letniego Castile’a, pracownika szkolnej stołówki, został zatrzymany do kontroli przez 29-letniego policjanta Jeronimo Yaneza. Powodem było jedno niedziałające tylne światło auta. W samochodzie była też dziewczyna Castile’a i jej 4-letnia córka.

 

Kiedy policjant zażądał od kierowcy prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, Castile poinformował funkcjonariusza, że „legalnie posiada broń”. Policjant zaczął krzyczeć „nie wyciągaj jej teraz”, myśląc, że Castile zamierza wyciągnąć pistolet, choć – jak podaje jego partnerka – sięgał po dokumenty z portfela. Yanez oddał w jego kierunku siedem strzałów, z których cztery były celne.

 

Zarejestrowane na smartfonie przez dziewczynę Castile’a nagranie zajścia było transmitowane bezpośrednio na Facebooku. Kiedy sprawa stała się głośna, film obejrzały miliony internautów na całym świecie. Policjant Jeronimo Yanez, który jest synem imigranta z Meksyku, został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci oraz narażenie świadomymi działaniami na niebezpieczeństwo życia innych osób.

 

Zdaniem radykalnej organizacji afroamerykańskiej Black Lives Matter (Życie czarnoskórych ma znaczenie) przypadki te dowodzą, że amerykańska policja jest uprzedzona wobec afroamerykańskiej mniejszości.

 

źródło: PAP

fot.: pixabay

KG


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.