Hot Kraj

Nowy symbol narodowy! Czy Chorągiew Prezydencka dopełni listę symboli narodowych?

W Senacie trwają prace nad powiększeniem liczby symboli narodowych. W planach jest stworzenie Chorągwi Prezydenta Rzeczypospolitej. Prace już rozpoczęto. 

Dzięki nowelizacji ustawy o symbolach narodowych ma powstać Chorągiew Rzeczypospolitej, którą będzie posługiwał się prezydent. Prace w senacie nadal trwają, ale wiadomo już, jak będzie wyglądał nowy symbol narodowy. Na czerwonej tkaninie ma znaleźć się godło RP, a całość będzie otaczał wężyk generalski.
 
 
Projekt ustawy przewiduje, że Chorągiew Rzeczypospolitej będzie umieszczana na budynkach, w których rezyduje prezydent, samolotach oraz okrętach wojennych, na których przebywa głowa państwa.
 

Pomysł stworzenia nowego symbolu narodowego zgłosiło Rodowe Stowarzyszenie Rodziewiczów, a senatorowie zaakceptowali tę idee. Jeśli ustawa wejdzie w życie Chorągiew Rzeczypospolitej zastąpi flagę Polski, nad Pałacem Prezydenckim. 

 

Warto zwrócić uwagę, że Chorągiew Rzeczypospolitej to zapomniany symbol Polski, który z trudem funkcjonował w czasie istnienia III Rzeczypospolitej. To właśnie wtedy stanowił on, obok Herbu Orła Białego i Pieczęci Wielkiej Rzeczypospolitej, naczelny znak odrodzonej, po latach niewoli, Rzeczypospolitej Polskiej. 

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.