Hot Kraj

Oszukali państwo na pół miliarda złotych!

Centralne Biuro Śledcze Policji z Gdańska zatrzymało członków zorganizowanej grupy przestępczej, która na wielką skalę handlowała nielegalnym paliwem.

Przestępcy w ciągu 5 lat swojej działalności nie odprowadzili należnego VAT-u w wysokośco co najmniej 500 milionów złotych. Proceder polegał po prostu na kupowaniu oleju napędowego poza granicami naszego kraju, a następnie sprzedawaniu go w Polsce bez uiszczania podatku VAT. Do wszystkiego wykorzystywane były podmioty gospodarcze rejestrowane na tak zwane “słupy”. W działalność przestępczą były zaangażowane osoby z całego kraju.

Według policjantów grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w nawet 400 cystern miesięcznie. Czysty zysk na jednej cysternie importowanego paliwa wynosił dla grupy do 12 tysięcy złotych.

Do chwili obecnej policja zatrzymała w tej sparwie 34 osoby, którym postawiono 106 zarzutów. Jednemu z podejrzanych postawiono zarzut kierowania grupą przestępczą, a wszystkim zatrzymanym zarzucono pranie brudnych pieniędzy oraz przestępstwa skarbowe. Przestępcom grozi do 10 lat więzienia.

 

Katarzyna B.