Hot Kraj

Pierwsze efekty wzmożonych kontroli na granicy

Lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przy wsparciu kolegów z Poznania i Olsztyna, prowadzą wspólne kontrole, podczas których sprawdzają, czy przedsiębiorcy planujący drogowy przewóz tzw. towarów wrażliwych wywiązują się z nowych obowiązków i wymogów.

 

Podczas kontroli na lubuskim odcinku granicy zatrzymano transport 100 tys. litrów oleju opałowego. „Paliwo było w trzech cysternach, które wjechały do kraju przez byłe przejście w Łęknicy” – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz. Dodała, że transport nie został zgłoszony, a dokumentacja przewozowa budzi wątpliwości.

 

„Okazało się, że cysterny przewożą olej opałowy należący do kategorii towarów wrażliwych, który nie był zarejestrowany w systemie SENT. Dodatkowo przedłożone przez kierowców były nierzetelnie wypełnione. W tej sytuacji wszystkie cysterny zostały zabezpieczone do wyjaśnienia. Jeśli potwierdzą się nasze podejrzenia, to organizatorzy tego transportu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej”.

 

Nasilone kontrole z udziałem ponad 150 funkcjonariuszy mają potrwać do końca kwietnia. Funkcjonariusze zatrzymują każdy transport, w którym mogą być przewożone wyroby określone w ustawie i sprawdzają, czy są zarejestrowane w systemie SENT oraz dokumenty przewozowe.

 

Zgodnie z nowymi regulacjami w obrocie tzw. towarami wrażliwymi, które weszły w życie 18 kwietnia, przewoźnik, kierujący pojazdem, podmiot odbierający czy nabywający towar są zobowiązani do zgłaszania w systemie SENT zamiaru przewozu takich towarów jak między innymi: paliwa silnikowe, olej smarowy, rozcieńczalniki, susz tytoniowy czy alkohol etylowy całkowicie skażony.

 

Przewoźnicy, którzy nie dokonali tego obowiązku, będą zatrzymywani do momentu wyjaśnienia sprawy i dokonania rejestracji w systemie. Jeszcze do końca kwietnia będą traktowani ulgowo, jednak od maja za niewywiązywanie się z nowych obowiązków czekają surowe konsekwencje administracyjne i karne – zapowiedziała Markowicz.

 

Dla przykładu, wysokość kary finansowej nałożona na odbiorcę towaru wrażliwego może sięgać nawet do 46 proc. wartości towaru, ale nie mniej, niż 20 tys. zł. Z kolei kierowca pojazdu za brak numeru referencyjnego SENT może zostać ukarany mandatem karnym do 7,5 tys. zł.

 

PAP

kd


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.