200
Hot Kraj

Pobierałeś TO świadczenie? Możesz zwrócić 200 tysięcy!

ZUS rozpoczyna kontrolę działalności. Może dojść do sytuacji w której trzeba będzie zwrócić 200 tysięcy. Głównie chodzi tu o kobiety, których w takiej sytuacji są setki.

Pani Karolina wychowuje dwójkę dzieci i prowadzi gabinet fizjoterapii. Przyjmuje setki tysięcy. Jest cenionym fachowcem w swojej dziedzinie. ZUS rozpoczął kontrolę jej działalności. Urząd twierdzi, że prowadzi fikcyjną firmę. Jest zmuszona zwrócić zasiłek macierzyński w wysokości 200 tys. zł brutto. O wszystkim opowiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską.W podobnej sytuacji są setki kobiet. Powiedziały dość, w środę chcą rozpocząć protest.

 

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Królikowski miał wyjść ze szpitala! Niestety nagle…

 

Działalność gospodarczą rozpoczęłam w 2015 roku. Zaszłam w ciążę kilka miesięcy później. W okienku w ZUS polecono mi, żebym podwyższyła sobie podstawę składek. Urodziłam dziecko, byłam na macierzyńskim, wróciłam do pracy. Później druga ciąża, znowu macierzyński– mówi Karolina w rozmowie z WP.

 

Pani Karolina regularnie odprowadza składki. Zatrudnia osoby w swoim gabinecie. Jednak ZUS chce jej mimo tego zarzucić fikcję. ZUS swoją decyzję argumentował tym, Pani Karolina nie była rzekomo nastawiona na rozwój firmy. Mimo że ta cały czas się rozwijała. Teraz ZUS żąda od niej dwieście tysięcy złotych brutto zwrotu świadczeń pobranych na dwójkę dzieci. Pani Karolina szykuje się już do pierwszej rozprawy sądowej.

 

W podobnej sytuacji znajdują się setki kobiet. To pokłosie nieuczciwych praktyk stosowanych przez kobiety kilka lat wstecz – kiedy tuż przed porodem zakładały działalność gospodarczą i opłacały najwyższe składki po to, by otrzymywać wysokie zasiłki macierzyńskie. Firmy okazywały się być fikcyjne i często od razu je zamykano. Teraz pod lupę brane są setki, a może nawet tysiące matek, które prowadzą firmy i pobierają zasiłek wyższy niż średnie świadczenie wypłacane przez ZUS, czyli ok. 2,5 tys. zł. 

 

Kobiety 8 stycznia zaczynają swój protest w kilkunastu miastach, m.in. w Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Łodzi, Szczecinie. Polegać on będzie na wywieszeniu banerów przed siedzibami oddziałów ZUS w całej Polsce.

źródło: wiadomości.wp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.