Hot Kraj

Podrożeje “kranówka”

Organizacja Wodociągi Polskie szacuje, że już wkrótce za wodę z kranu zapłacimy aż o 20 procent więcej niż dotychczas.

Dla przeciętnej polskiej rodziny oznacza to, że za “kranówkę” zapłaci rocznie o 100 złotych więcej. Podwyżki cen to skutek nowelizacji Prawa wodnego i zmian stawek za korzystanie ze środowiska. Jak podaje pratel money.pl te wzrosną co najmniej siedmiokrotnie! Dotychczas koszty korzystania ze środowiska dla firm zajmujących się dostawą wody oraz odbiorem nieczystości stanowiły 1-2 procent kosztów działalności. Po zmianie prawa będzie to ponad 16 procent. Wszystko to odbije się na kieszeniach klientów.

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie precyzuje, że Polacy zapłacą za wodę od 11 do nawet 28 procent więcej. Podwyżka będzie zależała od gminy. Najwięcej zapłacą mieszkańcy Czempini (wzrost o 28,6 procent) oraz Włocławka (24,6 procent). Z kolei w Warszawie podwyżka wyniesie 18,3 procent, w Krakowie 16,4 procent a we Wrocławiu 13,6%. Średni wzrost w skali kraju wyniesie 15-17 procent. Podwyżka cen za “kranówkę” odbije się naturalnie na innych napojach.

Aktualnie statystyczny Polak zużywa około 35 metrów sześciennych wody rocznie, co kosztuje go około 144 złotych. Po zmianie przepisów kwota ta wzrośnie do nawet 166 złotych.

 

BR