Hot Kraj

„Polacy wskażą, jak ta konstytucja powinna wyglądać, jakiej konstytucji krótko mówiąc chcą” – ANDRZEJ DUDA

Rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu – Markiem Kuchcińskim i Senatu -Stanisławem Karczewskim. Politycy rozmawiają o kwestiach związanych z referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji.

 

Zaproszenie na spotkanie wysłał prezydent Dudy. W poniedziałek prezydent w tej samej sprawie spotka się z prezydium klubu Kukiz’15. Wcześniej w czwartek Duda wygłosił w Pałacu Prezydenckim oświadczenie. Podkreślił w nim, że konsultacje w sprawie konstytucji są dla niego bardzo ważne. Zaznaczył, że jego intencją jest, żeby w proponowanym referendum Polacy „wskazali ekspertom i politykom te kierunki, w których chcieliby, żeby był reformowany ustrój RP, te kierunki, w których chcieliby, żeby podążała nowa ustawa zasadnicza”.

 

 „Polacy wskażą, jak ta konstytucja powinna wyglądać, jakiej konstytucji krótko mówiąc chcą” – powiedział prezydent. Duda zastrzegł, że rozpisanie referendum konsultacyjnego nie stoi „w żadnej sprzeczności” z przyszłym referendum konstytucyjnym, w którym Polacy wypowiedzieliby się „co do całości nowej przygotowanej konstytucji”, kiedy prace nad nową ustawą zasadniczą już się zakończą.

 

Prezydent odniósł się w czwartek również do propozycji polityków klubu Kukiz’15, by w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców. Wcześniej jako „do rozważenia” określił ten pomysł Marszałek Senatu. Duda powiedział, że referendum w kwestii przyjmowania uchodźców mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Zaznaczył, że nie jest zwolennikiem łączenia referendum ws. konstytucji z kwestią uchodźców; jak mówił są to rozłączne sprawy.

 

Marszałek Senatu w rozmowie z PAP zapowiedział, że na spotkaniu przedstawi prezydentowi także propozycje dotyczące zwiększenia roli Senatu i zaproponuje rozszerzenie zakresu pytań referendalnych. Podkreślił, że „chciałby, by Senat mógł wyjść z cienia Sejmu” i by miał większe kompetencje – m.in. by nie był wybierany równolegle z Sejmem.

 

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa – m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

 

źródło: PAP

KG


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.