Polka z Literacką Nagrodą Nobla! Zobacz, ile zarobi!

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok! To wielki prestiż, ale i ogromne pieniądze.

 

Olga Tokarczuk została doceniona przez Akademię Szwedzką za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Informację o przyznaniu Nobla przekazał Mats Malm, nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej.

Tokarczuk to druga Polka, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dotychczas ta sztuka udała się tylko Wisławie Szymborskiej w 1996 roku.  Wówczas przyznano wyróżnienie za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Pisarka oprócz sławy i prestiżu zyska także gigantyczne pieniądze. Gigantyczne, bowiem nagroda finansowa za zdobycie Literackiej Nagrody Nobla wynosi aż 9 mln koron szwedzkich. W przeliczeniu na polską walutę daje to kwotę ponad 3,5 mln złotych! Oprócz tego przyznany zostanie dyplom, a także medal wykonany z 18-karatowego złota.

Olga Tokarczuk odniosła się do informacji o wyróżnieniu za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! – napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie w województwie lubuskim. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką wielu nagród. Otrzymała m.in. nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, międzynarodową nagrodę Vilenica oraz Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta. Teraz w ręce pisarki trafia zdecydowanie najcenniejsza zdobycz w postaci Nagrody Nobla.

 

fot. K. Dubiel/Instytut Książki 2014