Hot Świat

W Polsce powstanie nowe województwo?

Temat zaczęła w piątek posłanka PO Izabela Leszczyna. Mariusz Błaszczak odpowiadał jej w Sejmie na pytanie, w którym dociekała czy w obecnej kadencji Sejmu, rząd przewiduje zmiany granic administracyjnych województw, a w szczególności powołanie województwa częstochowskiego.

 

„Nie wycofujemy się z zamierzeń powołania województwa częstochowskiego, ale zrealizujemy te zamierzenia w dalszej perspektywie. W kolejnej kadencji. Jeżeli naród tak zadecyduje, rząd PiS przystąpi do korekty podziału administracyjnego. Wtedy chciałem zapewnić wysoką izbę, że przystąpimy do korekty, którą zapowiadaliśmy.”

 

Jak tłumaczyła Leszczyna, posłowie PiS w czasie kampanii wyborczej deklarowali powołanie województwa częstochowskiego. Posłanka poinformowała, że w czasie konsultacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zwróciła się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego z pytaniem o miejsce Częstochowy w tym dokumencie. W odpowiedzi uzyskała informację, że „w najbliższych latach nie jest planowana tego rodzaju zmiana w systemie administracyjnym”.

 

„Uważamy reformę administracyjną z 1998 roku za przeprowadzoną wysoce niefortunnie. Uważamy, że ewentualne zmiany muszą być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, do tych konsultacji zapraszam panią poseł.”

 

„Czy rząd nie planuje powołania województwa częstochowskiego w tej kadencji?” – dopytywała posłanka PO. Zaznaczyła też, że jeśli nie, to jest to „smutna wiadomość”, a mieszkańcy Częstochowy poczują się „rozczarowani” i „oszukani przez PiS”. „Przeciwnikiem województwa jest rząd Beaty Szydło” – oceniła.

 

Błaszczak odnosząc się do zarzutów „oszukiwania wyborców” postawionych przez posłankę ocenił jej wypowiedź jako „wysoce niestosowną”. „Pani wciąga wnioski ze słów, których ja nie powiedziałem” – oświadczył Błaszczak. „Powiedziałem, że w kolejnej kadencji, jeżeli naród tak zadecyduje, rząd PiS przystąpi do korekty podziału administracyjnego, jeżeli chodzi o województwa w naszym kraju i tak się stanie”.

 

„Nie można powiedzieć, że jest coś niestosownego, w stwierdzeniu, że rząd PiS nie zamierza powołać województwa częstochowskiego w tej kadencji” – podkreśliła się Leszczyna. „Niestosowne jest oszukiwanie mieszkańców Częstochowy”.

 

PAP
kd


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.