Hot Kraj

Polska jako pierwsza otrzyma amerykański gaz. Dostawy możemy się spodziewać już w…

Polska w ramach zabiegów o zróżnicowanie źródeł energii zawarła w środę kontrakt na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG. O podpisaniu umowy poinformował w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie RP w Waszyngtonie prezydencki minister powiedział, że to pierwszy taki kontrakt na dostawę LNG (skrót – od angielskiego Liquified Natural Gas) do Polski i w ogóle Polska jest pierwszym krajem regionu, który otrzyma amerykański gaz.

 

„Jest to wielkie osiągnięcie, które miało także wsparcie Pana Prezydenta”.

 

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Szczerski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przeprowadzili także rozmowy w Pentagonie i spotkali się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Herbertem Raymondem McMasterem.

 

Szef PGNiG spodziewa się że tankowiec z amerykańskim LNG dotrze do Polski w „pierwszej dekadzie czerwca”.

 

W rozmowie z dziennikarzami Woźniak odmówił, do czasu otrzymania dostawy amerykańskiego LNG, ujawnienia ilości i ceny zakupionego skroplonego amerykańskiego gazu ziemnego.

 

„Gaz dostarczy firma Cheniere Energy. To pierwsza dostawa amerykańskiego gazu nie tylko do Polski, ale i Europy Północnej. Kupiliśmy ten gaz po dobrej atrakcyjnej cenie” – powiedział w czwartek rano na konferencji prasowej Woźniak. Jak dodał, to pierwsza transakcja otwartego w lutym br. biura handlowego PGNiG w Londynie.

 

Jest to transakcja typu spot. Ładunek wypłynie z terminala Sabine Pass w Luizjanie. Do Świnoujścia dotrze w połowie czerwca br.

 

PAP
kd


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.