Hot Kraj

POLSKA, ZATRWAŻAJĄCE STATYSTYKI! Zakażeni wirusem HIV, nawet o tym nie wiedzą. Lepiej się zbadaj.

Od 50 do 70 procent zakażonych wirusem HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest nim zainfekowanych. To największy taki odsetek w Unii Europejskiej – powiedziała Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądźmy razem”.

Specjalistka mówiła o tym w piątek podczas XXXV Sympozjum „Szczepienia Ochronne”, zorganizowanego z okazji Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień 2017, które rozpoczyna się 24 kwietnia.

Irena Przepiórka powiedziała, że od 1985 r. – od kiedy prowadzony jest rejestr osób zakażonych wirusem HIV – do końca 2016 r. patogen ten wykryto w naszym kraju u 21 tys. osób. Spośród nich 3441 zachorowało na AIDS, a 1360 zmarło.

Z danych przedstawionych na sympozjum wynika, że najwięcej zakażonych (60 proc.) w naszym kraju jest w wieku 25-48 lat. 23 proc. z tą infekcja jest po 40. roku życia.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie w naszym kraju wzrasta liczba zakażeń wśród mężczyzn uprawiających kontakty seksualne z innymi mężczyznami.

 

„W ostatnich 10 latach rozpoznano u nas połowę wszystkich zakażeń wirusem HIV, ale nadal zbyt rzadko wykonywane są testy krwi na obecność tego patogenu. Polscy lekarze kierują na to badanie od sześciu do dwunastu razy rzadziej, niż medycy w innych krajach Unii Europejskiej” – podkreśliła Irena Przepiórka.

 

Źródło Radio Zet

MM


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.