Kraj

Ponad 80 proc. ludzi w miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem!

Ponad 80 procent mieszkańców miast na całym świecie jest narażonych na zanieczyszczenie powietrza, przekraczające normy Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak informuje portal rmf24.pl, eksperci podkreślają, że najgorsza sytuacja jest w najuboższych krajach. Badanie wykazało znaczne rozbieżności między biednymi a bogatymi regionami świata. Zanieczyszczenie powietrza w miastach na świecie wzrosło o 8 procent w latach 2008-2013, natomiast w tym samym czasie u większości miast w bogatych krajach poprawiła się jakość powietrza.

W aż 98 procentach miast, które mają około 100 tysięcy mieszkańców w rejonach o niskich lub średnich dochodach nie są zachowane normy dotyczące jakości powietrza. W państwach o wyższych dochodach normy nie są utrzymane w 56 procentach miast. Najgorsza sytuacja jest w mieście Zabol w Iranie, w którym w ciągu kilku miesięcy letnich występują burze piaskowe. W pierwszej piątce znalazły się miasta indyjskie, między innymi: Gwalijar, Allahabad i Rajpur.

Jednak należy zwrócić uwagę, że w raporcie znalazły się tylko miasta, które robią pomiary, co oznacza, że nie badano na przykład wielu miast w Afryce.

W Polsce za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast uważany jest Kraków, gdzie szczególnie w zimie (dym z pieców węglowych) powietrze znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Zobacz także: Niemcy są największym trucicielem w Europie

Katarzyna B.