Hot Świat

Pozytywne działanie PETÓW! Jak to możliwe?

 

O szkodliwości wyrobów tytoniowych jest coraz częściej i coraz głośniej, ale okazuje się, że niedopałki papierosów są wykorzystywane w dość nietypowy, ale jednak praktyczny sposób.

 

O cudownych właściwościach niedopałków papierosów wiemy dzięki zachowaniu ptaków, które zbierają je do swoich gniazd, by walczyć z kleszczami.  Constantino Macías Garcia z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku wraz z kolegami spędził kilka lat badając osobliwy nawyk zbierania niedopałków i gromadzenia ich w gniazdach, zaobserwowany u dziwuszki ogrodowej.

 

Brak dowodów na to, że nikotyna oraz inne substancje zawarte w niedopałkach mogą odstraszać od gniazd pasożyty skłoniły Macías Garcia i jego zespół do przeprowadzenia eksperymentu. Zbadano łącznie 32 gniazda. Jak się okazało, dorosłe ptaki znacznie częściej dodawały włókna z niedopałków do gniazd, w których były kleszcze. Co więcej, masa tytoniu z niedopałków dodawanego do gniazd zawierających żywe kleszcze była średnio o 40 proc. większa od masy tytoniu dodawanego do gniazd z martwymi kleszczami.

 

Wyniki sugerują, że ptaki używają niedopałków do ochrony gniazd przed kleszczami, ale niestety powodują one również uszkodzenia genetyczne zwierząt, co można ocenić obserwując ich czerwone krwinki. I kto, by pomyślał, że to właśnie ptaki mogą wpaść na taki pomysł, szkoda tylko, że ”ptasi móżdżek” nie przewidział szkodliwych skutków ubocznych.

 

źródło: PAP

fot.: pixabay

kg


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.