branży
Hot Kraj

Pracujesz W TEJ branży? Zapłacisz niższy PIT i otrzymasz NADPŁATĘ!

Jesteś przedsiębiorcą w branży nowych technologii? Zapłacisz niższy PIT. Dostaniesz także wysoką nadpłatę za ubiegły rok.

Tzw. Ulga IP Box obowiązuje od początku 2019 roku dla przedsiębiorców pracujących w branży nowych technologii. W tym roku przedsiębiorcy korzystający z 5-procentowego VAT-u zdecydowanie ucieszą się z przypływu gotówki. W zeznaniu rocznym czeka ich duża nadpłata.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wyszedł NA JAW sekret Roksany Węgiel! Nikt się nie spodziewał, że…

 

15 lutego wszyscy, którzy skorzystali z ulgi IP Box mogą złożyć oświadczenie podatkowe, w którym wykażą nadpłatę zaliczek o ulgę za zarabianie na własności intelektualnej. Głównie chodzi o informatyków tworzących oprogramowanie. W ciągu roku osoby takie płaciły fiskusowi 18, 19 lub nawet 32 procent podatku. Jeżeli osoby te w zeznaniu rocznym udowodnią, że dochód który otrzymali pochodzi z działalności innowacyjnej zapłacą od niego tylko 5 procent PIT.  Nadpłata natomiast zostanie zwrócona. 

 

Gazeta „Rzeczpospolita” zwróciła także uwagę, że prawo do ulgi IP Box przysługuje tylko tym, którzy prowadzą specjalną ewidencję przychodów i kosztów związanych z każdą innowacją. Jeśli informatyk przedsiębiorca jej nie założy albo będzie niekompletna i nie da się na jej podstawie wyliczyć dochodu z praw własności intelektualnej, zapłaci podatek według wyższej stawki.

 

-,, Ulga na działalność innowacyjną IP Box przysługuje osobom zarabiającym na prawach własności intelektualnej. Głównie są to informatycy tworzący programy komputerowe. W ciągu roku płacili fiskusowi 18 (od października 17,75), 19 lub nawet 32 proc. podatku. Jeśli w zeznaniu rocznym wykażą dochód z działalności innowacyjnej, mogą zapłacić od niego tylko 5 proc. PIT. A nadpłatę odzyskać.” – tłumaczy w rozmowie z ,Rzeczpospolita” doradca podatkowy, menedżer w ATA Finance Dorota Dąbrowska.

źródło: rzeczpospolita

fot. pixabay


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.