Kraj

Prawdopodobne kontrole na granicach w lipcu

Myślimy o tym, żeby w lipcu – kiedy w Polsce będą Światowe Dni Młodzieży oraz szczyt NATO – wprowadzić kontrole na granicach – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski podczas wizyty w Watykanie. Niewykluczone, że kontrole pozostaną na dłużej.

Myślimy o tym, żeby te kontrole wprowadzić (… ) Nie chciałbym być złym prorokiem, ale musimy się liczyć z zachowaniami niekorzystnymi; przecież Europa jest ciągle nękana przez akty terroryzmu, to też musimy brać pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami – powiedział Waszczykowski. który przebywa w Watykanie, gdzie spotkał się z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem. Wraz z nim do Stolicy Apostolskiej przybyła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Wizyta ma związek z przygotowaniami do lipcowych Światowych Dni Młodzieży, w których ma uczestniczyć papież Franciszek.

Rozmowa Waszczykowskiego z papieżem dotyczyła dwóch ważnych wydarzeń religijnych: rocznicy chrztu Polski i ewentualnego uczestnictwa przedstawicieli państwa watykańskiego w tych obchodach oraz lipcowej pielgrzymki papieża podczas ŚDM.

Dużą część spotkania poświęciliśmy sprawom międzynarodowym, kryzysom, jakie mamy w Europie, zagrożeniom, przed jakimi Europa stoi – jak wspólnie możemy się przeciwstawiać tym wyzwaniom i zagrożeniom. Sytuacja wydaje się być pod kontrolą, natomiast trudno przewidzieć, jak ona będzie się rozwijała przez następne 4-5 miesięcy, jeśli nastąpi np. kolejna fala emigrantów do Europy. W odpowiedzi na to niektóre państwa będą w dalszym ciągu próbowały zamknąć granice bądź narzucić ścisłą kontrolę. To może z jednej strony zniechęcić część osób do przyjazdu, innym utrudni przyjazd – powiedział minister po spotkaniu.

Przybywający na ŚDM otrzymają darmowe wizy.

Źródło: wp.pl

DZ