ksiądz
Hot Kraj

Ile procent polskich KSIĘŻY CHCE MIEĆ ŻONY I DZIECI? Szokujące dane!

Świat idzie do przodu, księża razem z nim. Dla jednych celibat to przesada, dla innych podstawa chrześcijańskiej wiary i wyrzeczenie, które jest dowodem bezwarunkowej wiary i miłości do Boga. A czego tak naprawdę chcą księża? 

 

„Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” – kontrowersyjna książka Marcina Wójcika, która zapewne wprawi wielu w niemałe zakłopotanie. Bez granic i z pełną rozwagą o życiu księży, bo książka zawiera nie tylko prawdziwe historie, ale również wyniki badań.

 

Autor – dziennikarz i teolog odniósł się w niej do badań prof. Józefa Boniaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaskakujące, jak zresztą cała lektura, wyniki badań wręcz szokują. Według danych Józefa Boniaka aż 78 % duchownych  chce jednocześnie pełnić posługę kapłańską i oddać się żonie i dzieciom. 

 

Niebywałe – to aż 78 % duchownych. Pytanie, zatem czy kwestia celibatu nie stoi pod znakiem zapytania? Celibat zgodnie z definicją jest dobrowolną formą życia, nikt nie zmusza księży do pełnienia posługi kapłańskiej, dlaczego więc żyją oni wbrew sobie? Czy tak otwarte rozmowy na temat celibatu to kwestia dzisiejszych czasów, pełnej swobody wypowiedzi, tolerancji, a może po prostu pewnego zacierania się religijnych wzorców?

 

Pytań w tej sprawie rodzi się coraz więcej. Obraz księży widziany oczami Radia Maryja zniechęca młodych do Kościoła, a w starszych wzbudza poczucie lęku i braku zaufania. Coraz więcej jest również przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Opętani, zagubieni, zbłąkani – tak ludzką krzywdę, wyrządzoną przez księży próbują tłumaczyć inni duchowni. W takim razie, czy zniesienie celibatu, mówiąc kolokwialnie, nie załatwiło, by sprawy, ale czy księża bez celibatu nadal byliby nadal w pełni oddanymi Bogu kapłanami? 

 

Nowoczesność zbliża się wielkimi krokami, widać ją nawet w Kościele. Dziś wzorce czerpiemy z zachodu, kto wie może chęć posiadania żony i dzieci, przez księży to tylko przejaw czerpania wzorców z zachodnich pastorów. 

 

źródło: „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” 

fot.: pixabay

kg

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.