Kraj

Srogie kary dla pijanych kierowców odstraszają

Rok po zaostrzeniu kar za jazdę pod wpływem alkoholu liczba takich przypadków spada. Wpływ na dobrą zmianę ma jednak nie tylko prawo, lecz także więcej kontroli trzeźwości – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak informuje portal polsatnews.pl, statystyki z Komendy Głównej Policji mówią o tym, że nowe przepisy nie były zmarnowane. Od maja 2015 roku do marca 2016 roku, z każdym miesiącem policjanci zatrzymywali mniej nietrzeźwych kierowców.

– Liczba pijanych kierowców spadła, bo policja przeprowadza o wiele więcej kontroli trzeźwości – powiedział prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.

Przypomnijmy, jakie nowe przepisy drogowe obowiązują odnośnie pijanych kierowców: za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca karany jest zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz grzywną w wysokości minimum 5 tysięcy złotych dla osoby, która pierwszy raz jechała w stanie nietrzeźwości oraz minimum 10 tysięcy złotych dla kierowcy za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to minimum 10 tysięcy złotych – podaje portal policja.pl.

Zobacz także: Policjanci coraz chętniej odbierają prawo jazdy

BR