Hot Kraj

Sukces środowiska LGBT w Polsce

Po raz pierwszy w historii polski sąd wydał wyrok skazujący za odmowę wykonania usług ze względu na orientację seksualną.

Skazanym jest pracownik drukarni, który odmówił wykonania zlecenia od Fundacji LGBT Business Forum. W odpowiedzi na zamówienie fundacja otrzymała informację, że drukarnia odmawia wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki, bo „nie przyczynia się do promocji ruchów LGBT naszą pracą”. W reakcji na to fundacja złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia i zażądała wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

W efekcie, Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa przychylił się do skargi fundacji, uznając zachowanie pracownika drukarni za wykroczenie. Drukarz miał popełnić czyn z artykułu 138 kodeksu wykroczeń, który mówi, że jeśli podmiot zawodowo zajmujący się świadczeniem usług umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, to podlega karze grzywny. Według sądu w tym wypadku właściwy był mandat w wysokości 200 złotych.

Choć w Polsce jest to pierwszy tego typu wyrok sądowy, to na Zachodzie były już podobne przypadki. W Stanach Zjednoczonych dochodziło już do wytaczania procesów cukierniom, które nie chciały przygotować tortów weselnych dla homoseksualnych par.

BR