Hot Świat

SYRIA jest gotowa przygotowywać ATAK CHEMICZNY! „Anonimowe źródła twierdzące inaczej są fałszywe”

Według Pentagonu Asad może przygotowywać atak chemiczny.  Służby wywiadowcze USA informują o zwiększonej aktywności w syryjskiej bazie lotniczej w Szajrat.

 

Zdaniem strony amerykańskiej aktywność ta może być związana z przygotowaniem do użycia broni chemicznej. „Dotyczy to samolotu i hangaru, o których wiemy że mają związek z użyciem broni chemicznej” – powiedział rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Rzecznik dodał, że do podejrzanej aktywności doszło w ostatnim „dniu lub dwóch”. Pentagon nie przekazał innych szczegółów.

 

Na ostrzeżenie składa się współpraca Białego Domu ze wszystkimi istotnymi agencjami. „Chcemy wyjaśnić, że wszystkie agencje były zaangażowane w ten proces od samego początku” – napisano w oświadczeniu Białego Domu. „Anonimowe źródła twierdzące inaczej są fałszywe” – dodano.

 

W poniedziałek rzecznik Białego Domu Sean Spicer oznajmił, iż „wiele wskazuje na to, że władze Syrii są znów gotowe do użycia broni chemicznej, tak jak to miało miejsce 4 kwietnia”. Zapowiedział też, że jeśli dojdzie do ataku, cena dla władz w Damaszku będzie wysoka.

 

We wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że władze Rosji nie posiadają informacji o planowanych przez syryjski rząd atakach chemicznych. Damaszek ze swej strony stanowczo odrzucił zarzuty o dysponowanie bronią chemiczną w bazie lotniczej w Szajrat i zarzucił USA „fabrykowanie dowodów”.

 

4 kwietnia armia syryjska przeprowadziła atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 86 osób, w tym 30 dzieci. W reakcji na ten atak siły USA w nocy z 6 na 7 kwietnia dokonały nalotu z użyciem 59 pocisków manewrujących Tomahawk na bazę Szajrat w prowincji Hims, powodując poważne szkody. 

 

źródło: PAP

fot.: pixabay

kg

 

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.