pożegnał
Hot Kraj

Ta ŚMIERĆ wstrząsnęła wszystkimi! Andrzej Duda pożegnał…

Ta śmierć wstrząsnęła wszystkimi. Prezydent Andrzej Duda pożegnał znanego filozofa, pisarza i kompozytora.

Zmarł sir Roger Scruton. Brytyjski filozof, pisarz i kompozytor. Przez ostatnie pół roku walczył z rakiem. Miał 75 lat. Brytyjczyka pożegnał prezydent, politycy PiS, europoseł Zdzisław Krasnodębski i były prezes PFN Maciej Świrski. 

ZOBACZ TAKŻE: Fani nigdy nie wiedzieli! Doda przyznała, że DZIECI…

O śmierci Scruton’a poinformowała rodzina filozofa. Na stronie pisarza zamieszczono oficjalne oświadczenie. 

„Z wielkim smutkiem ogłaszamy śmierć sir Rogera Scrutona. Umiłowany mąż Sophie, uwielbiany ojciec Sama i Lucy oraz ceniony brat Elizabeth i Andrei zmarł spokojnie w niedzielę 12 stycznia. Urodził się 27 lutego 1944 r. Przez ostatnie sześć miesięcy walczył z rakiem. Jego rodzina jest ogromnie dumna z niego i jego wszystkich osiągnięć” – czytamy w oświadczeniu.

 

Roger Scruton był autorem ponad 50 uznanych naukowych pozycji. Na język polski przetłumaczono m.in. „Intelektualiści nowej lewicy”, „Jak być konserwatystą” czy „Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie”. Zajmował się przede wszystkim estetyką i filozofią polityczną. W szczególności obroną tradycyjnego konserwatyzmu, który większą wagę przykłada do tradycyjnej moralności i zwyczajów niż wolnego rynku jako recepty na wszystko. Scruton otrzymał doktoraty honoris causa Adelphi University (Nowy Jork) oraz Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Został wyróżniony Nagrodą Pierwszego Czerwca przez miasto Pilzno w uznaniu za współpracę z czechosłowacką opozycją antykomunistyczną i pomoc narodowi czeskiemu w jego oporze przeciwko komunistycznemu reżimowi. Z tego samego powodu został odznaczony przez prezydenta Vaclava Havla orderem.

 

Andrzej Duda na swoim Twitterze wpis upamiętniający wybitnego filozofa.

 

,,Odszedł Roger Scruton – brytyjski filozof i publicysta, profesor University of Buckingham, jeden z najważniejszych filozofów myśli konserwatywnej. Wielki Przyjaciel Polaków i wolnej, suwerennej Polski. Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP. Miał 76 lat. RiP”

fot. unsplash

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.