Świat

Turcja zamyka niezależny kanał telewizyjny

Niezależny turecki nadawca telewizyjny został ściągnięty z anteny w piątek ze względu na zarzuty „rozsiewania terrorystycznej propagandy”.

Dostawca telewizji satelitarnej Turksat zablokował IMC TV na polecenie Ankary, oskarżyciele prowadzą śledztwo, które ma wykazać, czy kanał wspiera grupy terrorystyczne, powiedział jego właściciel, Eyup Burc.

„W Turcji każdy głos sprzeczny z oficjalnymi poglądami jest wrzucany do worka z napisem »terroryzm«” – powiedział Burc, który zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z terrorystami. „To była ewidentnie decyzja polityczna. Oskarżyciel nie ma prawa zamykać naszego kanału na podstawie niepotwierdzonych zarzutów.”

Żaden z pracowników Turksatu nie był dostępny, aby udzielić komentarza.

Kanał zamknięto podczas wywiadu na żywo z dwoma ważnymi dziennikarzami, Canem Dundarem i Erdemem Gulem, którzy wyszli z więzienia po 92 dniach aresztu. Mimo chwilowego zwolnienia, dziennikarze opozycyjnej gazety „Cumhuriyet” nadal są skazani na dożywocie po tym jak opublikowali materiał wideo, dokumentujący proces dostarczania broni do Syrii przez turecką agencję wywiadowczą.

MM

źródło: reuters.com