Aktualności Hot Kraj Świat

Ukraińcy chcą ODBUDOWAĆ POMNIK UPA na Podkarpaciu, ale to nie wszystko…

Historia, której nie da się zapomnieć, której motywów działania nie da się zrozumieć i która pozostaje w sercach na wiele pokoleń – Polacy nie wspominają ”zbyt dobrze” Banderowców, a Ukraińcy chcą odbudowania jednego z pomników UPA na Podkarpaciu.

 

Strona ukraińska domaga się przestrzegania międzynarodowych ustaleń, według ukraińskich władz Polska nie przestrzega międzynarodowych ustaleń i nielegalnie szuka w kraju ofiar z czasów II wojny światowej, ale to nie wszystko. 

 

Jak czytamy w artykule ,,Rzeczpospolitej”, pomnik „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę” stał przez 23 lata stał na cmentarzu w Hruszowicach ( woj. Podkarpackie). Stał, ponieważ został on rozebrany w kwietniu tego roku, przez członków Ruchu Narodowego, za zgodą lokalnych władz. Pomnik przypominał łuk tryumfalny, na którego szczycie widniało godło Ukrainy. Ukraiński IPN domaga się nie tylko odbudowy pomnika, ale również ukarania osób, które go rozebrały.

 

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej  prof. Krzysztof Szwagrzyk otwarcie stwierdza, że nie ma na to najmniejszych szans. Po pierwsze, pomnik ten postawiono bez odpowiedniej zgody. Po drugie, nie ma tam grobu. Polskie przepisy wyraźnie mówią, że każdy człowiek ma prawo do grobu, niezależnie od tego, czy to żołnierz niemiecki, rosyjski czy członek UPA. Takie miejsca są w Polsce chronione. Ale czymś innym jest sytuacja, gdy w Polsce ktoś usiłuje wystawiać łuki triumfalne ku czci UPA – powiedział. 

Tak w kwietniu polscy patrioci zdemontowali pomnik. 

Zdjęcie użytkownika Zbyszek Dzięgielewski.

Zdjęcie użytkownika Tomasz Poręba - Poseł do Parlamentu Europejskiego.źródło: „Rzeczpospolita”

fot.: Wikipedia / facebook

kg

 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.