Hot Świat

USA potępia ROSJĘ! Krym dla UKRAINY! Sankcje podtrzymane!

USA nie akceptuje rosyjskiej aneksji Krymu. Sankcje dla Rosji zostaną podtrzymywane, a Rosja wezwana jest do zaprzestania okupacji. 

Krym częścią Rosji czy Ukrainy? W toczącym się od dawna sporze USA zawiera konkretne stanowisko. Departament Stanu stanowczo potępia rosyjską aneksję Krymu i zapewnia, że uznaje ten półwysep za integralną część Ukrainy – czytamy na stronie amerykańskiego resortu spraw zagranicznych. Warto zwrócić uwagę, że to pierwsze oświadczenie Departamentu Stanu w sprawie aneksji Krymu podczas kadencji Donalda Trumpa.

 

Departament Stanu podkreśla: „Trzy lata temu Rosja zajęła Krym i go okupuje. Następnie Rosja przeprowadziła nielegalne referendum, podczas którego mieszkańcy Krymu mieli głosować w sytuacji, gdy na ich ziemiach znajdowały się ciężkie siły zbrojne innego państwa. Stany Zjednoczone nie uznają rosyjskiego +referendum+ z 16 marca 2014 roku, ani aneksji Krymu i ciągłego łamania prawa międzynarodowego”. 

 

Ameryka nie tylko zawiera zdanie w tej sprawie, ale również komentuje ostatnie działania Rosji, które: ,,okupacyjne angażowały się w kampanię tłumienia sprzeciwu”.  Departament nie szczędzi sobie mocny słów w kierunku Rosjan wytykając im elementy działań, w których dochodziło do: „zniknięć, pozasądowych zabójstw, tortur, karnych hospitalizacji w zakładach psychiatrycznych”. Amerykańskie władze odnoszą się do raportów sporządzonych przez organizacje broniące praw człowieka.

 

USA wspomina również o ostatnich ograniczeniach założonych na ukraińskie media. „Tatarzy krymscy, Ukraińcy, proukraińscy aktywiści i niezależni dziennikarze byli poddawani śledztwom o charakterze politycznym oraz represjom” – podkreślono. 

 

Kluczowym elementem są bezpośrednie słowa USA do Rosji: „Wzywamy Rosję do zaprzestania działań prowadzących do ograniczenia wolności wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń, zrzeszeń i religii” – czytamy w oświadczeniu. Departament Stanu, potępiając aneksję Krymu, zwrócił się jednocześnie do Moskwy o natychmiastowe zakończenie okupacji, zapowiadając jednocześnie utrzymanie sankcji do czasu zwrotu półwyspu Ukrainie.

 

 

źródło: PAP

fot.: wikipedia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.