pracodawca
Hot Kraj

Uwaga! W 2020 roku PRACODAWCA SKONTROLUJE Twoje…

Jak się okazuje uprawnienia do kontroli pracownika na zwolnieniu lekarskim posiada nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale też niektórzy pracodawcy. Od tego roku, dzięki e-zwolnieniom, skontrolowanie pracownika przebywającego na zwolnieniu będzie dużo łatwiejsze. 

Popularne L4 czyli zwolnienie lekarskie to dokument wystawiany przez lekarza, który stwierdza czasową niezdolność pracownika do wykonywania pracy. Usprawiedliwia ono nieobecność w pracy. Od 1 grudnia 2018 roku w życie wszedł obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. E-zwolnienie trafia od razu do systemu, a dalej do ZUS-u i pracodawcy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazdor DISCO POLO został OJCEM! Podzielił się uroczym zdjęciem

 

Od tego roku kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich z powodu choroby mają płatnicy składek, którzy ubezpieczają powyżej 20 pracowników. Co to oznacza? Jeżeli Twój pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób uprawnionych do wypłaty zasiłków chorobowych, może skontrolować swojego pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. 

To, jak wygląda kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim, określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999. Pracodawca, który jest uprawniony do kontroli, może przeprowadzić ją sam albo zlecić to swojemu pracownikowi. W przypadku drugiej opcji, dana osoba musi otrzymać imienne upoważnienie.

Jak przebiega kontrola? Kontrola dotyczy przede wszystkim sprawdzenia tego, czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje innej pracy zarobkowej, lub czy nie wykorzystuje zwolnienia w innym celu niż powinien. Przykładowo, jeśli pracownik na zwolnieniu podjął inną pracę zarobkową, remontuje mieszkanie czy wyjechał na wakacje stanowi to podstawę do odebrania zasiłku.

Kto podlega kontroli? Kontroli podlega każdy pracownik, który przebywa na L4. Kontrola może być przeprowadzona w miejscu pracy lub miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej, miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub innym miejscu, które wynika z posiadanych informacji.

 

fot. pixabay


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.