Hot Kraj

W Polsce przybywa… miliarderów. Będziesz zaskoczony, jak wielu ich mamy!

W Polsce z roku na rok powiększa się grono osób, które zgromadziły majątek przekraczający miliard złotych. Czym się zajmują polscy miliarderzy?

 

Magazyn biznesowy „Forbes” co roku prezentuje listę 100 najbogatszych Polaków. Według raportu opublikowanego w w pierwszej połowie 2019 roku, liczba miliarderów w naszym kraju to już 42 pozycje. Większość prowadzi interesy w pojedynkę, jednak są i tacy, którzy dzielą majątek np. z żoną czy rodzeństwem.

W 2019 roku listę najzamożniejszych Polaków otwierał Michał Sołowow. Kielczanin działa w branży chemicznej oraz medycznej. Jest właścicielem m.in. takich firm jak Cersanit i Komfort. Jego majątek szacuje się na ponad 13,3 mld zł.

Na drugim miejscu uplasował się Zygmunt Solorz-Żak – potentat branży medialnej i telekomunikacyjnej. Należy do niego m.in. Cyfrowy Polsat.

Podium zamykają ex aequo Sebastian i Dominika Kulczyk. Rodzeństwo odziedziczyło majątek  po swoim ojcu Janie Kulczyku, który zmarł w 2015 roku. Działalność Sebastiana związana jest m.in. z energetyką odnawialną oraz inwestycjami . Dominika natomiast prowadzi interesy m.in. w zakresie chemii, infrastruktury oraz inwestycji.

Jak się okazuje nie wszyscy prowadzą biznes wyłącznie na własną rękę. Często zdarza się, że daną firmą, a co za tym idzie także jej majątkiem, zarządza wspólnie małżeństwo, rodzeństwo czy też cała rodzina. Dla przykładu Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie prowadzą biznes opierający się na produkcji mebli. Łączny majątek małżonków wynosi ponad 3,1 mld zł. Natomiast bracia Jacek, Tomasz i Wojciech Furmanowie kierują przejętą po ojcu firmą Aflofarm, będącą producentem leków OTC (bez recepty), a także suplementów. Ich majątek to blisko 2,9 mld zł.

W sumie grono polskich miliarderów to 42 pozycje, przy czym w ośmiu przypadkach majątek należy do więcej niż jednej osoby.

 


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.