Kraj

Waszczykowski tłumaczy Macierewicza

Witold Waszczykowski minister MSZ, tłumaczył się mediom ze słów Antoniego Macierewicza, który zabłysnął ostatnio stwierdzeniem, że „Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja”, był to komentarz do krytycznej oceny ze strony USA, że w Polsce nie przestrzega się norm demokratycznych.

„W czasie ostatnich miesięcy widziałem się z wieloma politykami amerykańskimi. Ja nie uzyskałem żadnych pouczeń, rozmowy były przyjacielskie i otwarte. Nie jest to prawda, ze Amerykanie naciskają. Amerykanie pytają, ja zapewniłem, że główny wniosek zostanie podjęty: że będzie komisja w Sejmie i próba budowania konsensusu. Amerykanie przyjęli to jako ciekawą propozycję” – mówił Waszczykowski.

Waszczykowski zdementował pogłoski jakoby ze strony USA były jakiekolwiek naciski na stronę polską. „W czasie mojej ostatniej rozmowy z ambasadorem amerykańskim informowałem go o tym, że zamierzamy podjąć wnioski Komisji Weneckiej (…) Uprzedziłem go, że będziemy proponować, żeby parlament stworzył specjalną komisję, która wnioski Komisji Weneckiej będzie próbowała analizować i na drodze konsensu politycznego wspólnie z opozycją rozstrzygnąć. To zostało przyjęte z zadowoleniem. Oczywiście największym sojusznikiem w ramach NATO są Stany Zjednoczone, potem kraje najbliżej położone”- powiedział minister.

pw

Źródło: www. kresy.pl