Kraj

Wizyta Andrzeja Dudy w Niemczech

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie prezydentów poświęconej bezpieczeństwu w ramach dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Głównymi tematami spotkania były współpraca Polski z jej sąsiadami oraz bezpieczeństwo w ramach NATO. Prezydent zapewnił, że Warszawie zależy na dobrych relacjach zarówno z Czechami, Słowacją, Białorusią, jak i Niemcami. Podkreślił także status Niemiec jako największego i najbogatszego sąsiada Polski, co determinuje chęć dobrych relacji, jednak „muszą to być relacje partnerskie”, czyli szanujące zwyczaje i interesy.

Dialog polsko-niemiecki nie jest wolny od problemów, jeden z nich to na pewno Nordstream, na co prezydent zwrócił uwagę.
„Byliśmy przeciwni Nordstreamowi 1 i nic. Istnieje. Teraz jesteśmy przeciwni Nordstreamowi 2, a słyszymy, że to tylko biznes, a nie sprawa polityków” – mówił Andrzej Duda. Położył także w dyskusji nacisk na bezpieczeństwo Polski, zwłaszcza wojskowe, które określił jako najważniejsze, ważniejsze od kryzysu migracyjnego w Europie czy Brexitu.

„Kiedyś granicą NATO była granicą Polski i Niemiec. (…) Teraz kolejnym krokiem powinno być przesunięcie infrastruktury NATO na terytorium Polski i innych, nowych krajów sojuszu, państw bałtyckich, Bułgarii, Rumunii” – wyjaśnił Duda.

MM
źródło: dziennik.pl