Hot Kraj

Z workiem na śmieci w góry, czyli wielkie sprzątanie tatrzańskich szlaków

Butelki, papiery i inne śmieci w Tatrach nie mają dzisiaj szans. Po raz 5. odbyła się akcja „Czyste Tatry”, a wraz z nią do pracy wyruszyło kilka tysięcy turystów, którzy sprzątali tatrzańskie szlaki. 4 tysiące wolontariuszy zniosło blisko 280 kg śmieci.

Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, organizator akcji przyznaje, że dzięki „Czystym Tatrom” śmieci na szlakach jest coraz mniej. W rozmowie z reporterką Polsat News, Natalią Kielar powiedział, że jakiś czas temu wolontariusze biorący udział w sprzątaniu Tatr na szlakach spotykali wszystko, „co można sobie wyobrazić”.

— Od starych butów, które można znaleźć pod kosodrzewiną, przez opakowania po napojach, puszki, butelki, słoiki. Sporo szkła, aluminium, plastiku. Nawet stare zużyte plecaki zdarzało nam się zobaczyć i znieść ze szlaków. Inwencja była ogromna. Na szczęście co roku jest mniejsza – dodał Solnik.

Akcja Czyste Tatr odbywa się co roku od 2012 roku. Dotychczas w akcji wzięło udział już blisko 13 tys. wolontariuszy. Łącznie zniesiono z Tatr ponad 4 tony śmieci. Celem akcji jest budowanie świadomości utrzymywania czystości w świecie przyrody.

Tak ciężko wyrzucić śmieci do plecaka?

Katarzyna B.